Zaznacz stronę

Nowy dom to nie tylko powód do radości, ale też szansa na stworzenie wymarzonych wnętrz. Pamiętaj jednak, że to co może wydawać się dobrym pomysłem związanym z aranżacją twojego domu, w praktyce może się zwyczajnie nie sprawdzić.

  1. Zbyt pochopne kupowanie mebli i dodatków
  2. Brak dobrego oświetlenia
  3. Mieszanie stylów i zły dobór kolorów ścian

Poniżej zebraliśmy przykłady najczęstszych błędów popełnianych przez osoby, które urządzają wnętrza bez konsultacji z doświadczonym projektantem.

Zbyt pochopne kupowanie mebli i dodatków

Ładna szafka w promocyjnej cenie, a do tego łóżko, o którym zawsze marzyłeś? Chociaż w porównaniu do kosztów zakupu nowego domu wydatki związane z meblami wydają się nieistotne, to jednocześnie łatwo przesadzić. Warto zatem trzymać się zasady, zgodnie z którą nie będziesz kupował mebli, dopóki tego dobrze nie przemyślisz. Dzięki temu nie zagracisz wnętrz swojego domu, a jednocześnie każdy zakup będzie w pełni uzasadniony. Nie zapomnij również o dokładnym wymierzeniu (dotyczy to szczególnie mebli oraz łóżek), aby nie okazało się, że z powodu źle dobranego rozmiaru trzeba przestawiać inne rzeczy.

Brak dobrego oświetlenia

Dobre oświetlenie sprawia, że nawet zwyczajne wnętrza stają się miejscem, w którym domownicy chcą przebywać. Co ważne, dobre wcale nie musi oznaczać drogie. Warto też rozplanować oświetlenie w taki sposób, aby docierało do wszystkich kątów. Dzięki temu wnętrza staną się przytulne. Oprócz ilości źródeł światła, zadbaj również o ich kształt – aby lampy i lampki stały się ozdobą twojego domu – oraz dobre żarówki. W zależności od konkretnego pomieszczenia, światło powinno być mocniejsze lub słabsze. Do tego dochodzi wybór odpowiedniej barwy światła. W razie wątpliwości zawsze możesz poradzić się sprzedawcy.

Mieszanie stylów i zły dobór kolorów ścian

Dom w minimalistycznym stylu czy bogato urządzone wnętrza? Warto się nad tym dobrze zastanowić już na samym początku, aby uniknąć różnorodności. Specjaliści radzą, aby wybrać jeden styl, który stanie się przewodni dla wszystkich pomieszczeń. Nie oznacza to jednak, że powinieneś starać się za wszelką cenę przenieść wnętrza z katalogów do swojego domu. W końcu to twoje miejsce i to ty ostatecznie decydujesz, jak powinno wyglądać i jakie rzeczy mają się w nim znaleźć. Unikaj również błędów związanych z nieprawidłowym zestawieniem kolorów, szczególnie tych na ścianach. Jeżeli nie wiesz, które z nich można ze sobą połączyć, skontaktuj się z naszym projektantem wnętrz. Wiele pomysłów znajdziesz również w magazynach poświęconych aranżacji wnętrz.